ხშირად დასმული კითხვები (სტუდენტებისთვის)
ხშირად დასმული კითხვები
პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების სრული ჩამონათვალი შეგიძლიათ იხილოთ შემდგომ საძიებო პლატფორმაზე:
https://vet.ge/ge/programs
პროფესიული მომზადება/გადამზადების  განმახორციელებლები და პროგრამები შეგიძლიათ იხილოთ ამ ბმულზე:
https://eqe.ge/ka/page/static/968/ganmakhorcielebelebi-da-programebi
აპლიკანტებს საშუალება აქვთ, ჩასაბარებელი ტესტების ნიმუშები მოიძიონ შემდეგ ბმულზე:
https://naec.ge/#/ge/post/2219
პროფესიული ტესტირების ჩაბარება შესაძლებელია ქართულ, რუსულ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე. უცხო ენაზე პროფესიული ტესტირების ჩაბარების შემთხვევაში, აპლიკანტი ისწავლის ქართული ენის მოდულს, შემდგომ კი სწავლას გააგრძელებს სასურველ პროფესიულ პროგრამაზე.
ყველა პირს, რომელმაც ჩააბარა პროფესიული ტესტირება და ვერ მოიპოვა სწავლის უფლება პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე, მხოლოდ ერთხელ, შემდგომი მიღების ფარგლებში, ეძლევა საშუალება გამოიყენოს წინა ტესტირების დროს მიღებული ქულა. აღსანიშნავია, რომ ასეთ აპლიკანტებს, ასევე, უფლება აქვთ განმეორებით გავიდნენ ტესტირებაზე და გააუმჯობესონ წინა ტესტირებაზე მიღებული შედეგები. ასეთ შემთხვევაში, მხედველობაში მიიღება მხოლოდ განმეორებითი ტესტირების დროს მიღებული შეფასებები, მაშინაც კი, თუ ისინი პირვანდელზე დაბალია.
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებული პროფესიული ტესტირების გავლის შემდგომ კომპეტენციების მინიმალური ზღვრის გადალახვის შემთხვევაში, პირი მოიპოვებს სახელმწიფო დაფინანსებას და სრულიად უფასოდ მიიღებს სასურველ პროფესიულ განათლებას სახელმწიფოს მიერ ან თანამონაწილეობით დაფუძნებულ პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ დაწესებულებაში.
დამოკიდებულია პროგრამაზე. უმეტესად, პროგრამების წინაპირობა არის სრული ზოგადი განათლება. სტუდენტი უნდა იყოს 18 წლის ან მეტის.
პროფესიული განათლების საფეხურზე გადასვლა შესაძლებელია როგორც სრული ზოგადი განათლების მიღების (XII კლასი), ასევე, საბაზო ზოგადი განათლების მიღების შემდეგ (IX კლასი).
3-30 თვე – ხანგრძლივობა დამოკიდებულია პროგრამის შინაარსსა და მიმართულებაზე.
არა, მომზადება-გადამზადების პროგრამის გავლის შემდგომ იღებთ შესაბამის სერტიფიკატს.
​ანაზღაურების გადახდის საკითხი დადგინდება უშუალოდ დუალურ პროგრამაში ჩართულ კომპანიისა და კოლეჯის შეთანხმების შემდგომ.
არა, იმისათვის, რომ სწავლის დასრულების შემდეგ დასაქმდეთ კონკრეტულ კომპანიაში, საჭიროა, დამსაქმებელმა აგირჩიოთ სტუდენტთა ჯგუფიდან. ამასთანავე, მნიშვნელოვანია, აკმაყოფილებდეთ კომპანიის საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს, გქონდეთ საჭირო უნარები.