Spetshidromsheni JSC was founded on December 8, 1995 on the basis of Engineering Buildings Construction Unit under Sakhidroenergomsheni Enterprise, that on its part was founded in 1970.The main business directions of Spetshidromsheni JSC are: – Construction of hydro technical and industrial buildings;- Construction and rehabilitation of drainage and sewage systems ;- Construction and rehabilitation of hydro power plants;- Construction and rehabilitation of bridges, tunnels and roads;- Production and installation of metalware;- Arrangement of concrete and metal-concrete works;- Conduction of anti-erosion and river shore reinforcement works;- Arrangement of 800÷3000 mm metal pipe boots; In 2014 Spetshidromsheni was awarded an ISO 9001:2008 certificate in civil construction, that includes quality management system in the mentioned sector. In May 2017 the company successfully transitioned to a renewed quality management system ISO 9001:2015. As of today, Spetshidromsheni JSC has implemented a number of significant projects across Tbilisi, as well as in various regions in Georgia:- Rehabilitation of Grmagele filtering station;- Construction of Saguramo electric power plant;- Rehabilitation of Zhinvalhesi water tunnel;- Arrangement and rehabilitation of drainage and sewage systems on various streets in Tbilisi;- Shore reinforcement works on various rivers ;- Rehabilitation of drainage network in Gurjaani, Kvareli, Dmanisi, Gori, Chkhorotsku, Daba Chakvi and Kaspi;- Construction of Gldani-Didi Digomi two-level transport nod;- Rehabilitation of Natakhtari-Saguramo pumping stations, etc.